Terapia MBST

Molecular Biophysical Stimulation Therapy (MBST)  to innowacyjne wykorzystanie znanej od wielu lat zasady stymulacji protonów jąder wodoru używanej do celów diagnostycznych w badaniu rezonansu magnetycznego (MR). Zaobserwowano, że u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi kolan, u których dość często wykonywano MR dochodziło do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Grupa naukowców z Niemiec w 1999 roku opatentowała więc urządzenie imitujące pole magnetyczne używane w MR, ale zaproponowano długi czas ekspozycji przy wielokrotnie niższym natężeniu pola (około 1000 razy mniejszym niż konwencjonalne badanie MR). W obecnie stosowanych aparatach częstotliwość pola magnetycznego wynosi 17 – 100 kHz, a moc pola to od 0.04 do 2.35 mT.

Aparat do terapii MBST wytwarza pole elektromagnetyczne, które wpływa na ustawienie jąder atomów wodoru obecnych we wszystkich cząsteczkach wody a więc w praktyce w całym ciele. Następnie jądra te obracane są impulsami radiowymi przy pomocy specjalnie dopasowanej do danego schorzenia sekwencji leczniczej o kąt 180 stopni, a następnie wracają do pierwotnego poziomu energetycznego, co nazywamy relaksacją. Energia pozyskana w ten sposób oddawana jest do otaczających tkanek i wyzwala procesy biofizyczne i biochemiczne, które prowadzą do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz regeneracji tkanek.

Rozwijając metodę  zaprojektowano kilkanaście różnych ustawień parametrów pola, stosowanie do wskazań medycznych, które są bardzo szerokie i obejmują:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych i kręgosłupa
  • Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dyskopatia)
  • Choroby zwyrodnieniowe ścięgien, więzadeł i powięzi oraz ich przyczepów (tendopatie i entezopatie)
  • Zespoły przeciążeniowe kości i stawów (złamania zmęczeniowe, uszkodzenia chrząstki stawowej, jałowe martwice kostne, martwica chrzestno- kostna w fazie nieoddzielonej)
  • Przewlekłe zapalenia stawów
  • Osteoporoza

Zaobserwowano bardzo interesujące zjawiska związane z działaniem pola magnetycznego na poziomie komórkowym. Dochodzi do zwiększonego podziału komórkowego, a komórki uruchamiają swoje procesy autoodnowy poprzez stymulację produkcji białka co ma znaczenie przy proliferacji chondrocytów chrząstki stawowej (opóźnianie procesu degradacji chrząstki), fibroblastów tkanki łącznej (stymulacja gojenia ścięgien, więzadeł, powięzi) oraz osteoblastów (pobudzanie do tworzenia masy kostnej). Zaobserwowano uodpornienie komórek na działanie prozapalnych cytokin (IL-6) przy zwiększeniu produkcji NF-κB (kompleks białkowy o zasadniczym znaczeniu ochronnym). Dzięki temu nasze szanse przeciwdziałania takim niekorzystnym bodźcom jak stres, infekcje, wolne rodniki, ultrafiolet rosną znakomicie po stymulacji NF-κB. Zaburzenia w regulacji NF-κB są powiązane z nowotworami, zapaleniami oraz chorobami autoimmunologicznymi, wstrząsem septycznym, zakażeniami wirusowymi, oraz niewłaściwym rozwojem układu odpornościowego. NF-κB bierze także udział w procesach związanych z plastycznością synaptyczną oraz pamięcią.

Najnowsze badania sugerują, że MBST może nawet przyspieszyć regenerację neuronów zwoju grzbietowego in vitro, co przejawiało się zwiększonym przeżyciem komórek, ulepszonym tworzeniem sieci neurytów i postępem w różnicowaniu neuronów. Być może to właśnie w tym mechanizmie MBST posiada efekt przeciwbólowy.

Jednocześnie nie zaobserwowano niekorzystnych zmian związanych z przyśpieszeniem apoptozy komórkowej (zaprogramowanej śmierci komórkowej).

Skuteczność terapii MBST w chorobie zwyrodnieniowej kolan potwierdziły liczne badania. Badanie Froböse’a badało wpływ MBST na ch. zwyrodnieniową kolan i wykazało przyrost grubości chrząstki stawowej, Kullich i in. ocenili skuteczność MBST w leczeniu reakcji zapalnych stawu kolanowego w chorobie zwyrodnieniowej, skuteczność MBST odzwierciedlała się w statystycznie istotnych poprawach bólu, sztywności stawów, funkcji stawów i jakości życia pacjentów, w tym rocznym badaniu wzięło udział 4500 pacjentów, z których 2770 cierpiało na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego. Obserwowana poprawa bólu i funkcji utrzymywała się do roku po leczeniu.

Wykazano również pozytywny wpływ tej terapii u pacjentów z przewlekłym bólem dolnego odcinka kręgosłupa (tzw. bóle krzyża, Low Back Pain). Połączona ze zindywidualizowanym programem fizjoterapii seria zabiegów z 1 godziną terapii dziennie przez 9 kolejnych dni w systemie terapii MBST w badaniu Kullicha i wsp. wykazały  trwałą poprawę,  a pozytywne efekty były widoczne w okresie 12 tygodni. Ponadto w tym badaniu nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych terapii MBST.

Terapia nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta oprócz nawodnienia. Zazwyczaj trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesna. Pacjent leżakuje na specjalnym podłożu a ramiona aparatu (otwarte) są nakierowane na bolesny obszar. Ważne jest nawodnienie pacjenta przed zabiegiem.

Przeciwskazaniem do terapii MBST są

  • Wszczepione pompy infuzyjne, stymulatory rdzenia itp.
  • Implanty ślimakowe
  • Stymulatory serca
  • Czynna infekcja
  • Czynna ch. nowotworowa
  • Ciąża

Nowoczesne endoprotezy i implanty ortopedyczne o składzie nie zawierającym ferromagnetyków nie są przeciwskazaniem do terapii MBST ( w praktyce wszystkie implanty zakładane nie dawniej niż 20 lat).

Do zabiegu kwalifikuje lekarz lub fizjoterapeuta. Czas zabiegu to 5, 7 lub 9 godzin zależnie od zaawansowania schorzenia, a sesje wykonywane są codziennie z przerwą na weekend.

Więcej informacji pod linkiem https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10811630/#ref-lis